Szülővel történő fokozatos beszoktatás
Odrobináné Soltész Zsuzsanna, bölcsődevezető helyettes, kisgyermeknevelő írása
A bölcsődei élet talán legnehezebb és legmegterhelőbb időszaka az ellátásba kerülés. A gyermek fizikai és szociális környezete, addigi napirendje, életritmusa megváltozik, amely általában pszichés feszültséggel, adaptációs stresszel jár.
Kiemelt feladatunk ezért, hogy az igények kielégítése mellett csökkentsük azokat a problémákat, nehézségeket, amelyeket a szülőktől való elválás, környezetváltozás okoz.
Intézményeinkben a beszoktatása a következő elvek szerint valósul meg:
- Szülővel, közeli családtaggal történő fokozatos beszoktatás: Az anya/szülő vagy a beszoktatást végző családtag jelenléte a kisgyermek számára biztonságot ad, és megkönnyíti az új környezethez való alkalmazkodást.
- “Saját kisgyermeknevelő” rendszer: A kisgyermeket a beszoktatás ideje alatt ugyanaz a – “saját” – kisgyermeknevelő segíti. Így közöttük kialakul egyfajta érzelmi kapcsolat, bizalom, kötődés, amely mérsékli az adaptáció során mutatkozó stresszt.
- Folyamatosság és fokozatosság: Az első héten a gyermek az anyával/beszoktatást végző személlyel együtt ismerkedik meg kisgyermeknevelőjével, az új környezettel és szokásokkal. Ekkor a kisgyermeknevelő megfigyelő, majd a gyermek reakcióit figyelembe véve a 4-5. napon belül fokozatosan átveszi az anyától a gondozási tevékenységeket, de az anya még jelen van. A második héttől a gyermek egyre több időt tölt az anya nélkül a bölcsődében, míg a hét végére már az egész napja a bölcsődei élet rendje szerint történik.
Ez a módszer lehetőséget ad arra, hogy a lehető legkíméletesebb módon történjen az elválás, és a kisgyermek biztonságban érezze magát az új környezetben. A szülők megismerhetik az ellátás minden részletét, közvetlenül láthatják a nevelő munkát, a nevelői magatartást, az alkalmazott módszereket.
A beszoktatás menete
AZ ELSŐ HÉT
1. nap – Eltöltött idő: 1 óra
A szülő és gyermek 10 órakor érkezik a bölcsődébe. A gyermek és a szülő együtt ismerkednek a csoporttal, a közvetlen környezettel, és a kisgyermeknevelővel játékidőben. A kisgyermeknevelő ekkor még elsősorban megfigyeli a gyermek és a szülő kapcsolatát, az egyéni sajátosságokat, a gyermek napi szokásait.
2. nap – Eltöltött idő: kb. 1,5 óra
A szülő és a gyermek ismét 9:30 órára érkezik a bölcsődébe, ahol folytatódik az ismerkedés. A napi gondozási műveleteket még továbbra is a szülő végzi, a kisgyermeknevelő pedig megfigyeli. A tízórait a szülő kínálja a kisgyermeknek.
3. nap – Eltöltött idő: kb. 2,5-3 óra
A szülő a kisgyermekkel 9 órára érkezik, és tovább folytatódik az ismerkedés. A napi gondozási műveleteket még mindig a szülő végzi, a kisgyermeknevelő pedig figyelemmel kíséri tevékenységüket. A kisgyermeknevelő már törekszik a kisgyermekkel való kapcsolatfelvételre. A tízóraival ez alakalommal már a kisgyermeknevelő kínálhatja a gyermeket a szülő jelenléte mellett. Ezen a napon a gyermek igényeit figyelembe véve már a szülő megkínálhatja az ebéddel.
4. nap – Eltöltött idő: 3 óra
A szülő és a kisgyermek 9 órára érkezik. A szükséges gondozási műveleteket ugyan még a szülő végzi, de a kisgyermeknevelő apróbb gondozási műveletek kezdeményezésével, nyit a gyermek felé. Tízóraival a kisgyermeknevelő kínálja a gyermeket a szülő jelenlétében. Amennyiben a kisgyermeknevelő úgy ítéli meg, az anya rövidebb időre már kimehet a csoportból (kb. 5 perc). Az ebédet a kisgyermeknevelő kínálja a szülő jelenlétében.
5. nap – Eltöltött idő: 3 óra
A szülő és a kisgyermek 9 órára érkeznek. A kisgyermeknevelő végzi a gondozási műveletek jelentős részét. A szülő hosszabb-rövidebb időre kimegy a csoportból, de bármikor visszahívható. Ebédnél a csoportszobában tartózkodik, majd megmutatja gyermekének a jelével ellátott fekhelyét.
A MÁSODIK HÉT
6. nap – Eltöltött idő: 3 óra
A hétvégét követően általában némi visszaesés tapasztalható. A beszoktatás menete alapvetően megegyezik a pénteki (vagy a legutóbbi bölcsődei napi) tematikával. A szülő ebédnél a csoportszobában tartózkodik, majd felkínálja gyermekének a fekhelyét.
7.nap – Eltöltött idő: 4 – 5 óra
A gyermek 7:45 órakor érkezik a bölcsődébe a szülővel. A szülő reggelivel kínálja gyermekét, majd elköszön és a bölcsődén kívül tartózkodik. Ebéd után érkezik vissza és segít az altatásban.
8. nap – Eltöltött idő: kb. 6 óra
A szülő reggelire, 7:45-re érkezik gyermekével, kézmosás után bekíséri a csoportszobába, majd elköszön. Ebéd után érkezik vissza és ébredés után távoznak. Fontos, hogy a kisgyermek ébredésekor a szülő jelen legyen.
9. nap – Eltöltött idő: kb. 6-7 óra
A szülő gyermekével reggelire, 7:45-re érkezik, kézmosás után a szülő bekíséri a csoportszobába és elköszön. Ébredésre érkezik, uzsonnával kínálja gyermekét.
10. nap – Eltöltött idő: kb. 7-8 óra
A gyermek reggelire 7:45-re érkezik, és csak uzsonna után megy haza. Egész napját már a szülő nélkül tölti.